Plaka Tanıma Sistemleri

PLAKA TANIMA SİSTEMİ
KGYS (MOBESE) projelerinde kullanılmaktadır. Emniyet teşkilatının ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen sistem çalıntı ve aranan araçların yakalanmasına olanak sağlamaktadır.
 
Otoyol uygulaması karayolunda seyir halinde bulunan araçların Plakalarının tanımlanmasına yönelik geliştirilen bir yazılımdır. Sistem karayolları şeritlerine yerleştirilen kameralar sayesinde alınan görüntüler üzerinde tanımlama yapmaktadır.
 
Tanımlanan araç plakaları veri tabanına kayıt edilmekte ve sorgulanabilmektedir. Aranan araç sorgulamaları Emniyet Genel Müdürlüğü web servisinden veya local veri tabanından olmaktadır. Sorgulanan araç plaklarına ait olası bir ihbar durumunda, sistem sesli ve görsel bir biçimde uyarı vermektedir.
 
Sistem yerleşim yerlerine giriş çıkış yapan araçların kontrolünü, trafik yoğunluğunu, trafik akışını sağlamak ve denetlemek için özel olarak tasarlanmıştır.
 
Uygulama sayesinde şehre giren çıkan araç sayısı, saatler arası yoğunluk tespiti yapılmasını sağlar.
 
Günümüzde gelişen yazılım teknolojisi ile araçların sadece plakaları değil marka ve renkleri de tespit edilebilmektedir. Bu özelliğin aranan (ihbarlı) araçların yakalanmasında Emniyet Teşkilatına büyük fayda sağlanacağı düşünülmektedir.
 
Otoyol Plaka Tanıma Sistemi Faydaları
• Şehir giriş ve çıkışlarının kontrol altında tutulması, şehir güvenliği
 
• Çalıntı veya aranan araçların takibi ve sorgulanması
 
• Karayollarının araç yoğunluk ölçümleri
 
• Karayollarının stratejik ulaşım analizlerinin yapılması
 
• Otoyola kurulan kameralardan geçen araçların EGM veri tabanı (POLNET) veya yerel veri tabanından sorguları yapılarak çalıntı veya aranıp aranmadığına yönelik işlemlerin otomatik yapılması
 
• Bu sorgulamalara bağlı olarak aranan bir aracın merkezde görüntülü ve sesli olarak uyarı vermesi
 
• Kameralardan geçen bütün araçların kayıtlarının tutulması (Plaka, Tarih, Geçtiği Nokta)
 
• İlin veya İlçenin karayolu bakımından stratejik ulaşım analizlerinin yapılması ve buna bağlı olarak gerekli değerlendirilmelerin yapılması
 
• Akıllı trafik sistemlerinin kurulması
 
Kullanım Alanları:
 
Jandarma Komutanlıkları
Emniyet Müdürlükleri
Karayolları Bölge Müdürlükleri
İl ve İlçe Belediyeleri
Kontrollü Geçiş Noktaları